Для обігріву приватних будинків та квартир люди часто почали використовувати систему теплої підлоги. На сьогодні це хороший варіант, адже установка системи якісно та рівномірно прогріває всю площу кімнати, заощаджуючи при цьому простір.

Коли справа доходить до обігріву приміщення, часто споживачем задається питання: "А чи можна підключати теплу підлогу без терморегулятора?"

Теоретично це можливо: тепла підлога підключається до звичайного вимикача. Розглянемо плюси та мінуси роботи такої системи без установки терморегулятора.

підключення теплої підлоги без терморегулятора у кімнаті

Як працює тепла підлога без терморегулятора

Варто відмітити, що бажання підключити теплу підлогу без терморегулятора зазвичай виникає по одній із трьох причин:

 1. Бажання заощадити на купівлі регулятора;
 2. У разі відсутності можливості встановити терморегулятор, бо ремонт вже закінчений;
 3. При обігріві підлоги невеликої площі до 1 м2 (наприклад обігрів собачої будки, брудера і т.д) коли вартість регулятора в 2 рази більша за вартість самого нагрівача (наприклад сегмента ІЧ-плівки).

У загальному випадку технологія монтажу скрізь однакова. Нагрівальні елементи укладаються в потрібних місцях під покриттям підлоги: розташовується тільки там, де немає меблів або вона на ніжках і підключаються безпосередньо до електроживлення.

Користувачеві залишається лише вмикати та вимикати теплу підлогу вимикачем – самостійно.

Коли підлога нагрівається і стає гарячою її потрібно вручну відключити, щоб уникнути перегріву і псування нагрівальних елементів і покриття для підлоги.

!
Ручне увімкнення/вимкнення без терморегулятора дуже незручне: потрібний постійний контроль. Залишати включеною систему обігріву без нагляду неможна. Крім пошкодження покриття для підлоги та обладнання, таке використання приладів споживає велику кількість електричної енергії.

Перш ніж шукати відповідь на питання "чи можна включати теплу підлогу без терморегулятора", прочитайте, що станеться з покриттям для підлоги, якщо вчасно не відключати систему обігріву.

 1. Паркетна дошка. При частому нагріванні паркетної дошки вище 26 градусів почне деформуватися та поскрипувати дошка.
 2. Ламінат. Коли прогрів підлоги досягає вище 35 градусів, то ламінатне покриття: може виділяти неприємний запах, токсичні речовини (формальдегіди), почати розсихатися, утворюючи щілини в стиках між ламінатом.
 3. Натуральний лінолеум нагрітий до 27 градусів та вище, рветься, розтягується, плавиться. Синтетичний лінолеум (ПВХ) втрачає колір та виділяє фенол.
 4. Ковролін. При нагріванні вище 30 градусів розтягується та вигоряє.
 5. Плитка. Якщо систему теплої підлоги встановили без регулятора під керамогранітну плитку, то при тривалому включенні швидко вийде з ладу сам нагрівальний елемент.

При виникненні будь-якого з цих випадків в разі підключенні електропідлоги без регулятора температури доведеться замінювати або покриття підлоги або елементи нагріву.


Підключення плівкової теплої підлоги без терморегулятора

Логічне питання користувачів, яких цікавить, а чи можна плівкову теплу підлогу підключити без терморегулятора. Коли інфрачервона плівка безпосередньо підключається до електроживлення, відбувається її нагрівання. Плівка нагрівається до тих пір, поки не досягне своїх максимальних показників. Існують різні моделі та виробники, у яких максимум нагріву складає 35, 45, 50, 70, 110 градусів або інших значень.

підключення інфрачервоної теплої підлоги без терморегулятора - умови

Інфрачервону підлогу допускається підключати без терморегулятора у наступних випадках:


 • Інфрачервона плівка встановлена не під декоративним покриттям для підлоги (ламінат, лінолеум, паркетна дошка і т.д);
 • Потужність ІЧ-плівки відповідає необхідній температурі нагріву (наприклад, при 220 Вт/м2 температура нагріву становитиме ~50 градусів Цельсія);
 • Повністю виключений ефект перегріву нагрівальної плівки при тривалих її включеннях;
 • Відбір тепла від нагрівальної плівки відбувається безперешкодно і постійно по всій площі.

Також не варто сильно розраховувати на так звану саморегульовану інфрачервону плівку. Багато людей вважають, що таку інфрачервону плівку можна підключати без терморегулятора, а це зовсім не так.

Прикладом підключення нагрівальної плівки без терморегулятора на тривалі режими роботи може бути килимок з підігрівом, адже всередині в ньому зашита ІЧ-плівка,яка безпосередньо підключена до мережі. При правильній експлуатації такі килимки можуть працювати безперервно протягом усього опалювального сезону.
нагрівальний інфрачервоний килимок без регулятора

Саморегульована інфрачервона плівка без терморегулятора

У цих виробах, коли плівка поступово нагрівається, потужність нагрівання починає знижуватися, так як збільшується опір. Таким чином плівка більш захищена від перегріву, якщо поверхня підлоги має погану тепловіддачу.

Однак цей ефект починає проявляється тільки після нагрівання на температуру вище 50 градусів Цельсія, до того ж навіть якщо потужність знижується на 20 – 30%, саморегулююча плівка нагрівається далі. Висока температура здатна пошкодити покриття для підлоги і призвести до оплавлення самої нагрівальної плівки.

Водночас дотримуючись умов описаних вище, плівкову саморегульовану теплу підлогу можна підключити без терморегулятора.

Якщо ви всетаки вирішили використовувати ІЧ-плівку без терморегулятора, то як мінімум рекомендуємо використовувати термозапобіжник, що самовідновлюється. Коштує він всього 20 - 30 гривень, але повністю може виключити перегрів (наприклад, модель KSD-9700-060-N).
ВИСНОВКИ:

Чи можна використовувати плівкову теплу підлогу без терморегулятора? Без терморегулятора людині потрібно знаходитись постійно вдома, контролювати температуру нагріву, не залишати її включеною без нагляду.

Якщо це єдине джерело обігріву будинку або квартири і немає можливості контролю, через кілька годин після відключення приладу приміщення стане холодним, особливо в зимовий час. Тому, незалежно від типу теплої підлоги та виду покриття для підлоги, установка терморегулятора є обов'язковою!


Економія на купівлі терморегулятора не порівнянна із сумою затрат по демонтажу та ремонту покриття для підлоги, яке може стати непридатним через недотримання температурного режиму.


Якщо ремонт приміщення вже закінчений, ви завжди можете встановити терморегулятор накладного типу безпосередньо на стіну, організувавши підведення живлення за допомогою зовнішніх кабелів каналів.


Якщо ви обладнаєте інфрачервоною плівкою собачу будку, сушильну камеру, брудер і т.д. допускається підключення плівкової підлоги без терморегулятора за умови дотримання вище описаних вимог.


Особливості та функції терморегулятора в теплих підлогах

Заощадити на витратах за електроенергію та зберегти підлогове покриття можна встановивши термодатчик.

Терморегулятор - це електроприлад, який забезпечує контроль за температурою повітря (підлоги) при роботі нагрівального обладнання. Температурний датчик встановлюється до моменту укладання фінішного покриття для підлоги.

Коли підлога прогрівається до виставленої температури, на регулятор надходить сигнал і автоматично відключає нагрівання. Сам термостат при цьому не вимикається, а продовжує контролювати ситуацію. При достатньому охолодженні спрацьовує датчик, що подає сигнал, щоб система знову ввімкнулася.

Чи можна підключити теплу підлогу без терморегулятора: «НІ», і є декілька причин для встановлення термостатів.

1. Комфорт


Без підключення терморегулятора немає повноцінного комфорту. Адже поверхня може нагріватись досить сильно. Це залежить від використовуваного матеріалу для підлоги, від самого нагрівального елемента і його потужності. Саме термостат регулює нагрівання та забезпечує обрану температуру в кімнаті.

2. Економія


Коли тепла підлога постійно включена, то підвищуються витрати на електроенергію. Якщо в систему вмонтовано терморегулятор, то він налаштовується на необхідний рівень нагріву. Коли температура досягає виставленого рівня, термостат відключає обігрів. Сам терморегулятор споживає трохи більше 2 Вт на годину (1.5 кВт*міс)

3. Продовження терміну експлуатації підлогової поверхні та опалювального приладу


Якщо встановлений терморегулятор, то поверхня підлоги прослужить набагато довше, ніж при його відсутності. Коли прилад автоматично вмикається і вимикається, а не працює на постійній основі, термін експлуатації системи теплої підлоги збільшується в рази.

Обігрів приміщення залежить від виду теплої підлоги та від укладеного покриття для підлоги. Використання терморегулятора дозволяє підтримувати цілодобово постійну температуру в приміщенні. Немає необхідності постійно контролювати рівень нагрівання системи: зменшувати температуру або повністю вимикати обладнання коли це знадобиться.


Підключення кабельної електричної теплої підлоги без терморегулятора

Принцип роботи кабельної електричної теплої підлоги без терморегулятора схожий з інфрачервоними плівками. Такі пристрої також строго не рекомендується вмикати без регулятора температури на тривалі режими роботи.

Зверніть увагу, що в плівкових, що в кабельних підлогах йдеться саме про тривалі режими нагріву. Якщо вам необхідно протестувати роботу електричної підлоги без терморегулятора, наприклад після монтажу, ви можете сміливо включити її на нагрів протягом 2 – 5 хвилин.

Винятком являються нагрівальні кабелі для зовнішнього використання (антизледеніння).

Ці нагрівальні кабелі не призначені для укладання теплої підлоги і використовуються в основному в системах сніготанення та антизледеніння.

Спеціальний тип саморегульованого нагрівального кабелю може спокійно працювати без терморегулятора весь опалювальний сезон.

саморегульований кабель без терморегулятора.
нагрівальний кабель з вилкою без терморегулятора.

Також існують модифікації резистивного нагрівального кабелю з вилкоюна кінці якого встановлено термомеханічний термостат тому додаткове встановлення регулятора не потрібне.

Однак пам'ятайте, в теплій підлозі саморегульовані нагрівальні кабелі використовувати не варто (хоча на практиці не рідко трапляються випадки, коли недобросовісні будівельники застосовують такі кабелі в системі теплої підлоги). Пов'язано це насамперед із тим, що термін службитаких кабелів у кілька разів нижче, ніж у двохжильних для теплої підлоги.


Як перевірити теплу підлогу без терморегулятора

Не рідко зустрічаються випадки, коли потрібно перевірити теплу підлогу за відсутності терморегулятора. Найчастіше такі ситуації виникають при монтажі кабельної підлоги під плитку, коли стіни ще не готові, щоб туди монтувати терморегулятори, а нагрівальний кабель вже готується під заливку стяжки.

Отже, досвідчені фахівці після розкладки кабелю на підлозі, перед тим як приступити до заливки цементу перевіряють на працездатність теплу підлогу. Професіонали часто не включають теплу підлогу без регулятора, а використовують мультиметр і заміряють опір секції, порівнюючи отримані значення з паспортними даними.


Але що робити, якщо під рукою немає мультиметра або тестера опору?

☝️ Не хвилюйтеся, перевірити теплу підлогу без терморегулятора дуже просто.

Візьміть подовжувач/переноску і безпосередньо підключіть теплу підлогу в розетку. Таке включення є абсолютно безпечним. Зачекайте близько 5 хвилин та перевірте нагрівання системи по всій площі, після чого вимкніть живлення.