Яку теплу підлогу краще вибрати під плитку

Щоб дати відповідь на це питання, необхідно розібратися, які види підігріву плитки існують в цілому. На практиці для обігріву кахлю використовується два типи теплої підлоги:

  1. Електрична тепла підлога під плитку
  2. Водяна тепла підлога

В даній статті ми детально розберемо електричну теплу підлогу для обігріву плитки, її види, переваги, недоліки, рейтинги, а також способи монтажу з фотографіями з реальних об'єктів.

Водяна тепла підлога також є досить поширеним видом обігріву плитки, однак у порівнянні з електричною має цілий ряд недоліків, наприклад: підйом висоти рівня підлоги (від 10 см), необхідність регулярного обслуговування, потреба у фізичному місці для розташування гребінок, колекторів та розширювальних баків, трудомісткий монтаж зі спецінструментом, неремонтопридатність та багато іншого.

тепла підлога під плитку - види

#Швидка навігація по статті


В 2024 році на ринку України присутні 7 видів електричної теплої підлоги під плитку, а саме: нагрівальні мати, тонкі нагрівальні кабелі, товсті нагрівальні кабелі класу М2, інфрачервона плівка, аморфна тепла підлога, стрижнева тепла підлога та карбоновий нагрівальний провід. Інфрачервона, аморфна та карбонова теплі підлоги відносяться до нетрадиційних способів обігріву кахлю та в більшості випадків їх використання не безпечно. Більш детально розберемо нижче.

Нагрівальні мати під плитку

Нагрівальні мати - це найпоширеніший тип електричної теплої підлоги для плитки, який використовується в ~70% випадків. Власне, цей пристрій початкову був задуманий виробником для обігріву плитки та керамограніту, на відміну від нетрадиційних методів обігріву, де технологію укладання вигадують самі продавці чи монтажники.

Переваги

  • відсутність підйому висоти рівня підлоги, товщина мату всього 4 - 5 мм
  • простий та швидкий монтаж своїми руками без стяжки
  • більш висока ремонтопридатність
  • швидке нагрівання та гнучка керованість
  • простий розрахунок та підбір

Недоліки

  • нижча надійність (можливі пошкодження при затиранні швів, встановлення сантехніки тощо)
  • низька механічна міцність вимагає підвищеної уваги при укладанні плитки
  • вища ціна
нагрівальний мат під плитку

Як монтується мат?

Нагрівальний мат для обігріву плитки - це готовий виріб, який продається у вигляді рулону шириною 50 сантиметрів. Довжина мату залежить від його розміру і завжди вдвічі більше за площу. Наприклад, якщо ви купуєте мат під плитку площею 2 кв м, то його розмір становитиме 50 см х 4 м.п.

Простота монтажу матів під плитку забезпечується завдяки тому, що нагрівальний кабель на заводі закріплений на сітці з потрібним кроком. При встановленні вам потрібно лише розгорнути рулон мату і виконати підрізування сітки в місцях повороту (приклади підрізки див. на фото).

Конструктивно мати можуть бути виконані на клейовій або звичайній сітці. Мати з клейовою сіткою набагато зручніші в монтажі - але коштують дорожче. Якщо мат без клейової сітки, тоді в процесі укладання необхідно додатково його фіксувати за допомогою плиткового клею або термоклею.

порізка нагрівальних матів
нагрівальні мати під плитку
Розмотування рулону мату на підлозі
Порізка капронової сітки мату
Укладання та перевірка мату IN-THERM
Процес заливання нагрівального мату тонким шаром цементу
Укладання плитки 60х60 см на мат
Монтаж плитки на нагрівальний мат Devi
Монтаж плитки на мат
Показати ще 6 фото, 1 відео

Електричні мати є універсальною системою обігріву плитки і використовуються у всіх типах приміщень: на кухню, в ванну кімнату, в дерев'яні и цегляні будинки, в квартири, на балкони і т.д. Вони дозволяють виконувати укладання без стяжки прямо під керамічну плитку. Незважаючи на те, що такі системи коштують дорожче, більшість користувачів всеодно обирають мати в силу їх простого монтажу.

☝️ Як видно на фото №4 і №5, плитку на нагрівальний мат можна укладати відразу, а можна виконати проміжне заливання теплої підлоги тонким шаром цементного розчину. Виконуючи монтаж з проміжною заливкою, ви знижуєте ймовірність пошкодження кабелю при затиранні плиткових швів, але з іншого боку втрачаєте близько 7 - 10 мм висоти підлоги, тому золотою серединою є використання шпателя з гребінцем мінімум 10 мм, щоб висота плиткового клею добре перекрила нагрівальний мат.

Короткий висновок по матам

Відповідно до відгуків покупців, нагрівальні мати - це найкращий і найпростіший спосіб для обігріву плитки. Пов'язано це в першу чергу з простотою монтажу, тому що мати продаються готовими секціями на певну площу. Розраховувати крок укладання та потужність кабелю – не потрібно. Рекомендуємо вибирати мати під плитку за відсутності навичок монтажу теплої підлоги.

Таблиця порівняння цін на мати

Щоб дізнатися більше про нагрівальні маті, скористайтеся корисними посиланнями нижче:



Тонкі нагрівальні кабелі (клас М1)

Тонкий нагрівальний кабель (М1) - друга за популярністю тепла підлога під плитку після нагрівальних матів. Діаметр таких кабелів становить від 3,5 до 5 мм. Фактично, це ті самі нагрівальні кабелі, що використовуються в нагрівальних матах, тільки без сітки, а у вигляді бухти.

Переваги

  • невеликий підйом висоти підлоги, ~6 - 8 мм
  • можливість обігріти складні геометричні форми підлоги
  • можливість змінювати потужність теплої підлоги в процесі укладання
  • можливий монтаж без стяжки
  • нижча ціна

Недоліки

  • необхідно правильно розрахувати потужність та крок укладання
  • низька механічна міцність (клас М1) вимагає підвищеної уваги при укладанні плитки
  • більш трудомісткий монтаж
тонкий нагрівальний кабель під плитку

Як монтується кабель М1?

У порівнянні з нагрівальними матами, кабелі укладаються дещо складніше, хоча зрештою Ви отримаєте той же вид теплої підлоги.

Насамперед на підлозі потрібно розкласти і закріпити монтажну кабельну стрічку за допомогою якої фіксується нагрівальний кабель. Кріпиться вона через кожних 30-40 см. Не варто економити на цьому витратному матеріалі, бо якщо проміжки зробити більше, то можливе схлестування витків кабелю на між собою, а це - неприпустимо. При розрахунках орієнтуйтесь на цифру 4 м.п. монтажної стрічки на 1 м2 теплої підлоги. Монтажна стрічка може кріпитись дюбелями, цвяхами або термоклеєм.

Далі на кабельну стрічку кріпиться нагрівальний кабель. Перед початком монтажу необхіднорозрахувати крок укладання. Якщо зазделегідь не прорахувати крок і почати монтуватим кабель "на угад", то з великою ймовірністю вам може його не вистачити, щоб покрити бажану площу підлоги або навпаки - залишитися зайвий, а обрізати будь-який нагрівальний кабель категорично заборонено.

укладання двожильного нагрівального кабелю
Монтаж кабелю EasyTherm під заливку
Монтаж кабелю Hemstedt DR на монтажну стрічку
Монтаж кабелю Fenix ADSV-18 під плитку
Укладання кабелю Extherm у штроби
Укладання кабелю Fenix ADSV-18 у штроби
Замазування клей-цементом штроби з кабелем
Укладання плитки 60х60 відразу на кабель Shtoller
Показати ще 11 фото, 1 відео

Як видно з фото, нагрівальний кабель може бути змонтований під плитку трьома способами:

  1. Монтаж кабелю зверху на стяжку з подальшим укладанням плитки;
  2. Монтаж кабелю з додатковою проміжною заливкою цементного розчину;
  3. Монтаж нагрівального кабелю у штроби.

Перший спосіб монтажу (на кабельну стрічку) найпростіший і найшвидший. З мінусів тут можна виділити можливість пошкодження кабелю при необережному укладанні плитки.

Другий спосіб (з проливкою) є більш трудомістким, проте позбавлений недоліку з першого, так як тепла підлога повністю заливається цементом, то вона більш захищена від можливих пошкоджень при укладанні плитки. Недоліком тут є підйом висоти рівня підлоги (до 10 мм), а також є ймовірність поганого приставання самовирівнюючого розчину до основи стяжки (відшаровування).

Останній спосіб монтажу (у штроби) найскладніший. По-перше, він вимагає точного розрахунку довжини штроб, яка повинна збігтися з довжиною нагрівального кабелю, по-друге, сам процес нарізки штроб досить важкий, особливо якщо у вас відсутній спецінструмент. Незважаючи на це, останнім часом клієнти часто вдаються до такого типу монтажу теплої підлоги під плитку. Перевагою тут є повна відсутність підйому рівня висоти підлоги.

3 способам монтажу нагрівального кабелю під плитку

На відміну від нагрівальних матів, де потужність теплої підлоги закладена виробником, при укладанні нагрівальних кабелів Ви можете самі регулювати цей параметр зменшуючи чи збільшуючи крок укладання. Досвідчені майстри користуються цим. Наприклад, у зонах біля панорамних вікон або холодних зовнішніх стін зменшують крок укладання кабелю, тим самим підвищуючи теплову потужність теплої підлоги, а ближче до центру кімнати збільшують крок укладання.

☝️ Для нормального прогріву кахельної плитки рекомендуємо вибирати потужність теплої підлоги не нижче ніж 160 - 180 Вт/м2. Це стосується як матів так і кабелів.

Короткий висновок по кабелям

Тонкі нагрівальні кабелі під плитку мають кілька переваг перед матами, а саме: нижчу ціну, можливість регулювання потужності теплої підлоги при укладці, можливість обігріву складних геометричних форм в т.ч. сходи, душові піддони і т.д. Однак ключовим недоліком при монтажі своїми руками є складність правильного розрахунку довжини, потужності та кроку укладання нагрівального кабелю.

Таблиця порівняння цін на кабелі

Щоб дізнатися більше про нагрівальні кабелі, скористайтеся корисними посиланнями нижче:



Товсті нагрівальні кабелі у стяжку (клас М2)

Нагрівальний кабель у стяжку (М2) - це нагрівальні кабелі з посиленою конструкцією і більш товстим діаметром (7 - 9 мм). Такі вироби мають більш товсту внутрішню та зовнішню ізоляцію, а також латунний або алюмінієвий екран. Така конструкція дозволяє витримувати велику вагу і заливати ці кабелі цементним розчином товщиною до 15 сантиметрів.

Переваги

  • висока механічна міцність нагрівальних кабелів
  • можливість обігріти складні геометричні форми підлоги
  • можливість змінювати потужність теплої підлоги в процесі укладання
  • висока теплова інертність
  • надійність
  • можливість заміни кахлю без ризику пошкодити теплу підлогу

Недоліки

  • необхідно правильно розрахувати потужність та крок укладання
  • більш трудомісткий монтаж
  • необхідність заливки та армування стяжки
  • підйом висоти від 5 до 15 см
  • вища ціна, ніж на тонкі кабелі
  • більш тривали розігрів при першому вмиканні
нагрівальний кабель у стяжку під плитку

Як монтується кабель М2?

Способи монтажу нагрівального кабелю з класом міцності М2 повністю ідентичні з тонкими кабелями М1 розглянутими у попередньому пункті. Єдиною відмінністю, є монтаж нагрівального кабелю на армувальну сітку під якою часто розміщують утеплювач товщиною від 2 до 5 см. Так як товщина стяжки велика, її бажано додатково армувати. Робиться це зварною металевою або композитною сіткою. У цьому випадку кабель нейлоновими хомутами кріпиться прямо до сітки (див. фото).

Зазвичай товщина стяжки, яка заливається на теплу підлогу зверху, становить від 5 до 10 сантиметрів.

Монтаж теплої підлоги в стяжку (під плитку) поширений у приватних будинках, котеджах, промислових об'єктах. У квартирах іноді цю технологію використовують в санвузлах або на балконах, так як забудовники часто залишають на підлозі "сходинку" близько 10 см для прокладання комунікацій у ванній або утеплювача на балконі.

☝️ Використовуючи технологію монтажу кабелю в стяжку фінішним покриттям може бути не тільки плитка, а й будь-що інше, наприклад ламінат, лінолеум, паркет тощо.

тепла підлога у стяжку
Монтаж кабелю Hemstedt BR-IM на композитну сітку
Монтаж кабелю DEVI на металеву зварювальну сітку
Монтаж кабелю Megnum на утеплювач та зварену сітку
Укладання кабелю Extherm під стяжку
Заливка стяжки на теплу підлогу
Показати ще 4 фото, 1 відео

Укладання нагрівальних кабелів у стяжку є найнадійнішою системою для обігріву плитки. При можливості рекомендуємо вибирати саме цей тип монтажу. При такому укладанні ви легко зможете замінити пошкоджену або застарілу кахельну плитку без ризику пошкодити теплу підлогу..

Також кабель змонтований під шар цементу більш захищений від теплового запирання на підлозі, так як стяжка являється гарним "радіатором" для відведення та розподілу тепла.

Короткий висновок по кабелям М2

Товстий нагрівальний кабель у стяжку - максимально надійна, безпечна та довговічна конструкція електричної підлоги для обігріву не тільки плитки або керамограніту, але й ламінату, паркету, лінолеуму і т.д. Як і в тонких кабелях тут потрібно правильно розрахувати довжину кабелю, його потужність та крок укладання. Тому рекомендуємо звернутися до фахівця нашої компанії або скористатися онлайн калькулятором розрахунку довжини та потужності нагрівального кабелю.

Недоліком технології є значний підйом рівня висоти підлоги (від 5 до 15 см), тому така конструкція обігріву плитки рідко застосовується в квартирах (за винятком санвузлів і балконів), а більше притаманна для приватних будинків.

Таблиця порівняння цін на кабелі М2

Ми провели порівняльний аналіз різних виробників електричної теплої підлоги під плитку по 8 критеріям і згідно нашого рейтингу 2024 року лідерами є бренди: Fenix (Чехія), Wazzell и Hemstedt (Німеччина). Ці фірми отримали максимальну оцінку завдяки доступній ціні, високій якості, наявності сертифікатів та сервісних центрів в Україні.

Також наші фахівці шляхом вимірювання якості внутрішньої ізоляції нагрівальних жил дійшли висновку, що найнадійніша тепла підлога під плитку це бренди Nexans, Hemstedt і Fenix.


Нетрадиційні способи електричного обігріву плитки

Якщо не брати до уваги водяну теплу підлогу, яка також часто використовуються для обігріву кахлю, то розглянуті нами 3 види електричної підлоги для обігріву плитки, а саме: нагрівальні мати, тонкі кабелі (М1) і кабелі в стяжку (М2) використовуються приблизно в 96% всіх випадків.

☝️ Однак, крім розглянутих вище, існують інші варіанти теплої підлоги під плитку. Ми їх назвали - не традиційні, тому що обладнання, яке використовується в такому підігріві виробником не передбачене для укладання під кахель. Незважаючи на це, знаходяться люди які все ж таки кладуть таку теплу підлогу під плитку не побоюючись наслідків.

До таких систем насамперед варто віднести інфрачервону плівку під плитку, а також карбонові нагрівальні кабелі, стрижневу карбонову та аморфну теплу підлогу.. Розберемо детальніше випадок електричного обігріву плитки інфрачервоною плівкою.



Інфрачервона плівка під плитку

Інфрачервону підлогу під плитку вкладати категорично не рекомендується. Плівкова підлога має величезну кількість переваг, але виробником призначена для укладання під ламінат, лінолеум та інших цілей, але ніяк не для монтажу під кахель. Незважаючи на це "народні умільці" винайшли технологію укладання іч-плівки під плитку, яка навіть недовго була дуже популярною.

Переваги

  • швидший розігрів ніж у кабельних систем
  • відсутність підйому висоти підлоги, товщина всього 1 мм

Недоліки

  • висока ціна
  • висока складність монтажу та складність підключення
  • низька електрична безпека (на працює з ПЗВ)
  • низька надійність
інфрачервона тепла підлога під плитку

Як монтується ІЧ-плівка під плитку?

Способів монтажу інфрачервоної плівки під плитку "вигадали" кілька. Детально з ними можна ознайомитись у цій статті. Але основним питанням залишається не як встановити ІЧ-плівку під плитку, а чому не можна цього робити?

Інфрачервона плівка - це відрізна тепла підлога, яка відмотується від рулону, ріжеться ножицями, підключається та ізолюється вручну. Всі ці ручні підключення як і сама ізоляція дуже не надійні в цементно-плитковому середовищі в вологих приміщеннях. Також ІЧ-плівка не має заземлення та зробити його під плиткою – неможливо. Саме тому плівкова підлога під плиткою не працює з пристроями захисного відключення (диф. реле, диф. автомати). Якщо спочатку спрацьовує тільки ПЗВ, то через 1-2 роки така тепла підлога у ванній може почати бити людину струмом (на нашій практиці таких випадків було декілька).

монтаж нагрівальної плівки під плитку
нагрівальна плівка та клей на підлозі
спосіб поклейки ІЧ-плівки на підлогу під плитку

Крім вкрай низької електричної безпеки, нагрівальна плівка під плиткою ще й не надійна. При монтажі плитки іч-плівку легко пошкодити шпателем. Будь-який найменший камінчик на ІЧ-плівці (або під нею), якщо на нього випадково наступити, також у майбутньому призведе до того, що з цього місця плівка почне руйнуватися (плавитися).

Напишемо по-простому, гріти інфрачервоною плівкою плитку - це все одно, що "свердлити шуруповертом бетон" або "пиляти болгаркою дрова", тобто в теорії можливо - але виробником не передбачено. Точно так і з нагрівальною плівкою - для укладання під плитку вона не передбачена виробником, як і інші нижче розглянуті пристрої.


Втім, інші види нетрадиційних джерел електричного обігріву плитки мають точно такі ж недоліки, а саме електрична небезпека та низька надійність.



карбонова тепла підлога під плитку

Карбоновий нагрівальний провід

Дуже популярний продукт, особливо на маркетплейсі Prom. Ще б пак, адже ціна на нього всього ~700 грн за 100 метрів кабелю. Як і нагрівальна плівка - це відрізний товар, а значить також вимагає ручних підключень, які з часом втрачають свої властивості особливо у вологих приміщеннях.

Важливо зауважити, що на сьогодні немає фірмової (або запатентованої) технології з'єднання графітових волокон з мідним живлячим проводм. Тому продавці пропонують їх з'єднувати через прості обтискні металеві гільзи. З часом графітове волокно в гільзі стає крихким, кришиться і втрачає зв'язок з мідним проводом. Щоб карбоновий кабель видавав відповідну для плитки температуру, його довжина обмежена в 10 метрів, чого вистачає ~ на 1 м2 теплої підлоги. Тому на ділянках обігріву більше 1 м2 знадобиться з'єднувати багато шматочків карбонового кабелю паралельно між собою, що ще в рази знижує надійність усієї системи в цілому.

Звичайно, тут клієнтів приваблює низька ціна, але уклавши такий провід під плитку, через час частина теплої підлоги перестане працювати, а також велика ймовірність бути враженим струмом особливо у вологих приміщеннях.


Стрижнева тепла підлога під плитку

Стрижнева карбонова тепла підлога

Нагрівальним елементом тут є карбонові стрижні, які з'єднані між собою паралельно. З одного боку може здатися, що стрижневі карбонові підлоги - це готові до монтажу мати. Однак, це не так. Вони також вимагають ручних підключень у місцях розвороту мату. Відповідно мають ті самі недоліки.

Як і всі нетрадиційні джерела обігріву плитки, стрижнева підлога не має ні екрана, ні заземлення. Також практика показала, що через 1 – 5 років частина стрижнів виходять з ладу.


Аморфный теплый пол под плитку

07Аморфна тепла підлога

Серед усіх нестандартних способів електричного обігріву плитки - аморфна підлога найнадійніша. Пов'язано це з тим, що в ній не потрібно робити ручні підключення, весь мат зібраний в заводських умовах. Незважаючи на це, заземлення в цих підлогах немає, що ставить під сумнів їх використання у вологих приміщеннях поруч із вище описаними видами теплої підлоги.

ВИСНОВКИ

Відповідаючи на запитання "Яка тепла підлога під плитку краща?" Однозначно можна виділити 3 види обігріву: кабельні мати, тонкі кабелі (М1) та кабелі в стяжку (М2). Це перевірені часом системи обігріву кахлю, які прослужать вам від 15 до 50 років. Така тепла підлога електрично безпечна, оскільки має екран і заземлення.

Вибираючи нестандартні рішення, як, наприклад, інфрачервона або карбонова підлога під плитку рекомендуємо зважити всі "за і проти", так як ці системи мають два значні недоліки: низька електрична безпека і надійність.



Відповіді на часті питання про теплу підлогу під плитку

Як розрахувати теплу підлогу під плитку?

Якщо ви вирішили під плитку купити нагрівальний мат, то розраховувати нічого не доведеться. Достатньо вибрати виріб, площа якого дорівнює площі вашої теплої підлоги. У разі застосування нагрівального кабелю для обігріву плитки необхідно провести попередній розрахунок довжини кабелю, його кроку монтажу і потужності. Наприклад, нагрівальний кабель завдовжки 10 м.п. при кроці укладання 10 см покриє один квадратний метр теплої підлоги.

Щоб спростити процес розрахунку, скористайтесь нашим онлайн калькулятором.

Якої потужності потрібна тепла підлога під плитку?

Потужність теплої підлоги дуже важливий параметр, адже він визначає наскільки добре і швидко нагріватиметься плитка. Вибір потужності залежить від утеплення підлоги. Якщо в підлозі є хороша теплоізоляція, то для обігріву плитки буде достатньо потужності 150 - 160 Вт/м2. Якщо теплоізоляція погана або взагалі відсутня - вибирайте потужність теплої підлоги не нижче 180 - 200 Вт/м2.

Чи можна класти плитку відразу на теплу підлогу?

Якщо як обігрів використовувати нагрівальні мати або тонкі кабелі (М1), плитку можна класти прямо на теплу підлогу. Завдяки малій товщині цих виробів вони повністю утоплюються в плитковому клеї і не сприяють підняттю рівня підлоги.

Через якийсь час після укладання плитки можна включати теплу підлогу?

Дуже важливо не поспішати вмикати теплу підлогу після укладання плитки. Необхідно почекати 14 - 28 днів, поки плитковий клей повністю не висохне природним шляхом. Якщо передчасно включити теплу підлогу, з плиткового клею почне інтенсивно виділятися волога, що призведе до відшарування плитки від підлоги.

Як швидко нагрівається тепла підлога під плиткою?

Швидкість нагрівання плитки залежить від потужності теплої підлоги, від теплоізоляції і від температури на вулиці. Якщо параметри підлоги підібрані правильно, то при першому включенні тепла підлога нагріватиметься від 2 до 6 годин залежно від температури за вікном. При поганій теплоізоляції, недостатній потужності та великих морозах – тепла підлога під плиткою при першому включенні може розігріватися до 24 годин.

Тепла підлога під плитку у ванну - яку краще вибрати?

Так як у ванній кімнаті забудовники часто залишають у підлозі "сходинку" для прокладання труб, то оптимальним варіантом буде вибрати нагрівальні кабелі в стяжку М2. Якщо стяжка вже готова, слід вибрати тонкі кабелі М1. Перевага вибору теплої підлоги для ванної у вигляді кабелю, а не мату в тому, що кабелем можна плавно обійти всю сантехніку, яка розташована у ванній.

Яку теплу підлогу краще вибрати під керамограніт?

Так як керамогранітова плитка масивніша, то рекомендується вибирати теплу підлогу з високими показниками механічної міцності. Наприклад, нагрівальні кабелі класу М2.

Електрична тепла підлога під плитку - технологія укладання

Існує кілька технологій монтажу електричної теплої підлоги під плитку:

  1. Монтаж тонких нагрівальних кабелів на стяжку за допомогою кабельної стрічки;
  2. Монтаж теплої підлоги під стяжку на армуючу сітку;
  3. Укладання теплої підлоги в штроби;
  4. Монтаж нагрівальних матів на чистову стяжку.

Ми зібрали в одному місці близько 10 інструкцій від різних виробників із монтажу теплої підлоги під плитку. Отримати їх на пошту ви можете заповнивши форму нижче.

Інструкції з монтажу теплої підлоги під плитку
PDF-інструкції з укладання кабельної підлоги від світових виробників (безкоштовно)