Обігрів ламінату – яку теплу підлогу краще обрати
Ви вирішили: однозначно потрібно зробити теплу підлогу під ламінат. Залишилося лише вибрати виж. Різновидів у каталозі багато, складно зробити покупку без вузькоспеціалізованих знань..
В 2024 році на ринку існує 6 видів теплої підлоги під ламінат:
- Інфрачервона підлога
- Алюмінієві мати
- Одножильний кабельний мат
- Нагрівальні кабелі
- Водяна підлога під ламінат
- Аморфна тепла підлога
У цій статті розглянуто переваги та недоліки, а також умови застосування кожного з цих видів. Також розкрито питання вибору та експлуатації ламінату при його нагріванні.
#Швидка навігація по статті
На практиці можливі два способи облаштування теплої підлоги під ламінат, а саме:
Тепла підлога укладається безпосередньо під ламінат без заливання цементу. Тут застосовуються інфрачервона плівка, алюмінієві мати, ультратонкі одножильні мати, аморфна тепла підлога.
Переваги: мінімальний підйом висоти підлоги (3 - 5 мм), легкий монтаж, швидке нагрівання, низьке електроспоживання, доступна ціна.
Мінуси: висока чутливість до перегріву, перед укладанням вимагає чіткого розуміння, де будуть розташовані меблі.
Нагрівальний елемент заливається шаром цементу, а потім після висихання на стяжку укладається ламінат. У цьому випадку застосовують нагрівальні кабелі або водянe теплe підлогe.
Переваги: висока пожежна та електрична безпека, менша чутливість до теплозапирання, висока теплова інертність (зберігають тепло близько 2-3 годин після зникнення світла).
Недоліки: підйом рівня підлоги від 1 до 10 см, додаткове механічне навантаження із-за великої ваги цементу, складність ремонту.
Кожна з технологій монтажу, як і кожен з типів теплої підлоги, має свої плюси і мінуси (коротко вони описані вище). Розглянемо недоліки та переваги, а також способи монтажу інфрачервоної, кабельної та водяної теплої підлоги.
Огляд теплої підлоги для ламінату складений по рейтингу - від найпопулярніших до менш вживаних.
КОРОТКИЙ ОГЛЯД ТЕПЛОЇ ПІДЛОГИ ДЛЯ ОБІГРІВУ ЛАМІНАТУ
Інфрачервона тепла підлога під ламінат
Переваги
- простий монтаж та гнучкість використання
- низьке енергоспоживання та швидкий розігрів
- порівняно низька ціна
- відсутність підйому висоти рівня підлоги
- рівномірний прогрів
- висока ремонтопридатність
Недоліки
- висока чутливість до теплозапирання та перегріву (не можна укладати під меблі)
- відсутність штатного заземлення
- не сумісні із вологими приміщеннями
- забороняється укладання під плитку
Інфрачервона тепла підлога - найпоширеніший вид обігріву ламінату. Стелиться способом "сухого монтажу" прямо під ламінат на теплоізолюючу підкладку. Характеризується високою енергоефективністю та швидким нагріванням ламінату або лінолеуму.
Як монтується?
Вкладається на рівну цементну стяжку або дерев'яну підлогу. По всій площі стелиться теплоізолююча підкладка завтовшки 4 - 5 мм, зверху на підкладку розкладається інфрачервона плівка. Виконується підключення та фіксація після чого укладається ламінат. З інфрачервоною плівкою під ламінатом рівень підлоги підніметься на 4 - 5 мм (залежить від товщини підкладки). Плівкова тепла підлога нагріває ламінат до комфортної температури +25°C за 10 - 15 хвилин.
По можливості рекомендується заповнювати приміщення ІЧ-плівкою на 60-80% від загальної площі кімнати. Цього вистачить, щоб плівкову підлогу під ламінатом використовувати як єдине джерело опалення.
Через велику площу заповнення карбоновою пастою інфрачервона плівка рівномірно прогріває всю площину ламінату чим і відрізняється від інших видів обігріву. Також особливістю ІЧ-підлоги є здатність працювати при локальному пошкодженні секції нагрівальної плівки. Даний вид обігріву ламінату має величезну кількість позитивних відгуків від покупців ознайомитися з якими Ви можете за посиланнями нижче.
Короткий висновок
Практика показала, що інфрачервона тепла підлога є найефективнішим способом обігріву для ламінату. Єдина умова для безпечної та довговічної роботи – це вибрати якісну ІЧ-плівку, ламінат та підкладку. Також потрібно виконати монтаж, дотримуючись вказівок з інструкції. Термін експлуатації такої теплої підлоги - від 15 до 25 років.
Щоб дізнатися більше про плівкову теплу підлогу, скористайтеся корисними посиланнями нижче:
- 7 конструктивных элементов для монтажа инфракрасного пола
- Покрокова інструкція по монтажу інфрачервоної плівки під ламінат
- Відгуки клієнтів про плівкове поле для ламінату.: лінк #1, лінк #2
- Плюси та мінуси інфрачервоної плівки
- Який тип інфрачервоної плівки вибрати?
- Міфи про пожежну небезпеку ІЧ-плівки
- Міфи про шкідливість та корисність ІЧ-плівки для здоров'я
Алюмінієві мати
Переваги
- простий монтаж без ручних підключень
- висока стійкість до перегріву
- наявність заземлення
- відсутність підйому висоти рівня підлоги
Недоліки
- вища ціна
- у порівнянні з ІЧ-підлогою нижча теплова потужність
- обмежений ряд типорозмірів (макс. 10 м2)
- забороняється укладання під плитку
Алюмінієві мати - більш дорогі аналоги інфрачервоної плівки. Укладаються під ламінат також способом "сухого монтажу" без цементної стяжки. Перевага перед ІЧ-підлогою в тому, що тут не потрібно виконувати ручні підключення (все зібрано на заводі).
Як монтується?
Технологія монтажу алюмінієвих матів під ламінат така сама, як і у плівкової підлоги. Стелиться теплоізолююча підкладка (2 - 4 мм), зверху розгортається алюм. мат, фіксується алюмінієвим скотчем та накривається ламінатом. Алюмінієві мати продаються готовими секціями на конкретну площу (1 - 10 м2), мають стандартну ширину 50 сантиметрів і довжину згідно з площею (наприклад, мат на 1 м2 матиме розмір 0.5 х 2 м).
Тепло в алюмінієвому маті випромінює ультратонкий нагрівальний кабель завтовшки 1.5 - 2 мм. При розкладанні мату на підлозі, щоб виконати розворот, фольга розрізається ножицями, не зачіпаючи при цьому нагрівальний кабель.
Алюмінієві мати менш чутливі до перегріву через конструктивні особливості. Нагрівальний кабель має тефлонову високотемпературну ізоляцію, а двошарова фольга відводить тепло від нагрівача. На відміну від інфрачервоної плівки тут електричні підключення зроблені на заводі, самостійно нічого приєднувати не потрібно. Втручання електрика знадобиться лише для підключення терморегулятора.
Незважаючи на низьку товщину алюмінієвої фольги (~0.5 мм), тепло під ламінатною дошкою розподіляється рівномірно. Потужність матів нижча, в середньому 100 - 150 Вт/м2, тому рекомендуємо їх використовувати як комфортний підігрів, а не як єдине опалення.
Короткий висновок
Алюмінієві мати ідеально підходять для використання під ламінатом в якості допоміжного джерела обігріву. Така тепла підлога має високу температурну стійкість, а також заземлення по всій площині. Менш чутливі до підвищеної вологи. Рекомендуємо використовувати якісні теплоізоляційні підкладки для отримання максимального результату під час обігріву.
Ультратонкий одножильний мат Extherm
Переваги
- висока теплова потужність (200 Вт/м)
- повністю екранований та заземлений
- висока теплова стійкість
- відсутність підвищення висоти рівня підлоги
Недоліки
- висока ціна (у середньому 2737 грн за м2)
- одножильний, більш трудомісткий монтаж
- обмежена лінійка типорозмірів (від 1 до 10 м2)
Тонкий кабельний мат EXTHERM ETL-200 - порівняно нова технологія. Заснована на використанні одножильного екранованого кабелю діаметром 1.5 мм, який закріплений на самоклеючій капроновій сітці. Такі мати виготовляються лише на німецькому заводі. Arak Waermtechik.
Монтаж
Потужність матів ETL складає 200 Вт/м2, чого буде достатньо для обігріву холодної підлоги на перших поверхах над підвальними приміщеннями, лоджій, балконів. Монтується пристрій, як і алюмінієві мати – за допомогою «сухого монтажу» на підкладку.
Особливістю конструкції являється одножильне виконання кабелю тому мат має 2 проводи підключення - один на початку, інший в кінці. Це створює деяку незручність під час монтажу, бо обидва дроти потрібно підвести до терморегулятора, проте виробник компенсує це їх довжиною - кожен по 4 метри.
Німецькі ультратонкі мати мають температуру плавлення зовнішньої оболонки 205°С, тому за рахунок якісної тефлонової ізоляції – перегріти мат практично неможливо, чого не скажеш про покриття для підлоги. Не рекомендуємо укладати такі мати під меблями, тому що може перегрітися сам ламінат.
Короткий висновок
Серед усіє теплої підлоги для ламінату з технологією монтажу без цементу, мати Extherm ETL є найнадійнішими та довговічнішими. Мінуси у виробі практично відсутні, проте ціна порівняно з інфрачервоною плівкою вища майже в 4 рази (у середньому 2737 грн за м2 тоді як плівкова підлога обійдеться ~733 грн за м2) тому не кожен може собі це дозволити.
Також ці мати підходять для монтажу паркетної дошки на клей (крім аморфної теплої підлоги, жодну іншу таким способом укласти не можна).
Перейти до картки товару мату Extherm ETL-200
Кабельна тепла підлога під ламінат
Переваги
- готовий заводський виріб, без необхідності виконувати ручні підключення
- екранований та заземлений
- максимальна температурна стійкість
- повна електрична та пожежна безпека
Недоліки
- необхідно заливати цементною стяжкою
- підйом рівня висоти підлоги
- трудомісткий монтаж із нюансами
- складний ремонт
Нагрівальні кабелі успішно використовуються при укладанні під кахель. Ця технологія сумісна і з ламінатом, головне - дотриматись техніки безпеки та виконати монтаж правильно.
Як монтується?
Під ламінат нагрівальний кабель може бути укладений двома способами:
- Під заливку цементним розчином. Кабель кріпиться на підлозі за допомогою монтажної стрічки (див. фото), а потім заливається шаром цементу. Висота шару заливки може бути від 1 до 10 см. Для спрощення процесу монтажу замість кабелю можна використовувати нагрівальний мат.
- В штробу. Щоб не піднімати рівень підлоги часто в підлозі робляться канавки в які укладається нагрівальний кабель (див. фото). Далі штроби замазуються плитковим клеєм або заливаються тонким шаром розчину.
Після висихання цементної маси укладається підкладка та ламінат. У кабельній теплій підлозі на відміну від інфрачервоної та алюмінієвої підкладку бажано вибирати з мінімальним тепловим опором, щоб не перешкоджати проходженню тепла від цементу до ламінату. У продажі є спеціальні перфоровані підкладки під ламінат для теплої підлоги.
Якщо при облаштуванні кабельної теплої підлоги під ламінат використовувати тонкі кабелі діаметром до 4 мм або кабельні мати, то підйом висоти рівня підлоги складе близько 10 мм, за умови використання в якості заливки рідку самовирівнювальну суміш для теплої підлоги, наприклад Ceresit 69, Ферозіт 405, SILTEK F-50.
Інертність цементного розчину є перевагою кабельного підлоги під ламінатом, оскільки тепло зберігається кілька годин після зникнення світла. Однак пам'ятайте, чим товстіша стяжка – тим більше тепла втрачається в процесі теплопередачі від нагрівального кабелю до ламінату.
Короткий висновок
Обігрів ламінату нагрівальним кабелем має як переваги, так і недоліки. Плюсом є висока пожежна безпека, бо кабель розташований у негорючому середовищі (у цементі), електрична безпека, бо кабель повністю екранований та заземлений, висока термічна стійкість. Однак недоліком такого способу обігріву ламінату є необхідність у заливанні стяжки ("мокрий монтаж") з підйомом по висоті або необхідність нарізки штроб, що також не дешево і не просто.
Водяна тепла підлога під ламінат
Переваги
- не чутлива до теплозапирання, можна укладати під меблі
- висока теплоємність, залишається теплим близько 3 годин після зникнення світла
- повна електрична та пожежна безпека
Недоліки
- необхідно заливати цементним розчином завтовшки від 10 см
- складний ремонт та монтаж
- вимагає спец. інструмент та навичок при встановленні
- вимагає регулярного обслуговування
- у порівнянні з електропідлогою нижчий ККД
- завжди є ймовірність прориву труби та підтоплення
- необхідно виділити окреме місце в будинку для розподільних гребінок, розширювального бака, котла
Часто покупці запитують «Чи можна водяну теплу підлогу під ламінат?». Ми відповідаємо – можна! Водяна підлога за принципом монтажу під ламінат дуже схожа на кабельну розглянуту у п.4. Однак, як видно зі списку вище в порівнянні з електричними підлогами, водяні мають набагато більше недоліків.
Монтаж
Теплоносієм у водяній підлозі є рідина, яка гріється електричним або газовим котлом і рухається трубами закладеними в підлозі за допомогою насосів. Як і нагрівальні кабелі водяна тепла підлога під ламінат може бути укладений двома способами:
- Під заливку цементним розчином. Це класичний спосіб монтажу, який найчастіше застосовують у приватних будинках. Труба для теплої підлоги розкладається на підлозі і фіксується у вигляді "равлика". На відміну від електронної підлоги обійтися заливкою в 1 сантиметр тут не вийде. Товщина стяжки для водяної підлоги становить щонайменше 10 см.
- Сухий монтаж. Технологія сухої водяної теплої підлоги під ламінат з'явилася на початку 2020-х років. Сьогодні лідером на ринку є українська компанія Alfamix. Товщина панелі сухої водяної підлоги складає всього 2 сантиметри. Така низька монтажна товщина досягається завдяки використанню тонких труб діаметром 10 мм. (див. фото)
Чому водяну теплу підлогу не роблять у квартирах?
Встановлювати водяну підлогу в квартирах заборонено нормами будівництва. Крім ймовірності підтопити сусідів, обмеження пов'язане з великим механічним навантаженням, так як цементна стяжка висотою від 10 см може важити десятки тон на які не розраховані каркасні конструкції будівлі. Навіть у приватних будинках на других поверхах рідко роблять водяну підлогу через велике механічне навантаження.
Суха водяна підлога позбавлена цього недоліку - навантаження на опорні конструкції будівлі тут мінімальне (близько 30 кг на м2).
Водяна тепла підлога сухого монтажу стала доступною завдяки розробці спеціальних монтажних панелей, які представляють собою фрезерований пінополістирол покритий алюмінієвою фольгою. У прорізі в панелях вкладається труба, зверху стелити спінена перфорована підкладка і накривається ламінатом (див. фото).
Аморфна тепла підлога AHT під ламінат
Переваги
- європейське виробництво (Швейцарія), має 7 європейських сертифікатів
- повна відсутність електромагнітного випромінювання
- товщина мату 1.5 мм
- рівномірний прогрів
- висока температурна стійкість
- добре переносить великі механічні навантаження
- сумісний з усіма покриттями для підлоги: плитка, лінолеум, килими, ламінат, паркет і т.д.
Недоліки
- дуже висока ціна, в середньому 3800 грн за м2
- дуже складний монтаж без проекту практично неможливий
- відсутність заземлення
- обмежена лінійка типорозмірів від 1 до 4 м2
Advanced Heating Technologies (AHT Ltd.) - швейцарська тепла підлога на основі нагрівального елемента з використанням аморфної металевої стрічки. З'явивлася в Україні у 2016 році, але особливої популярності не встигла набрати через дуже високу ціну та складний монтаж. Компанія AHT позиціонує свою теплу підлогу як інновацію в галузі електрообігріву, хоча фактично даний продукт за ефективністю нічим не кращий від розглянутих варіантів для "сухого монтажу".
Про технологію
Аморфна тепла підлога продається у вигляді матів сітку на яких не можна розрізати, тобто мат повинен бути укладений у такому вигляді, яким ви його купили. Ви вже напевно задалися питанням: "Що означає слово аморфний"? Аморфний - тей, що не має кристалічної будови, саме такий матеріал використовується при виробництві нагрівального сплаву для теплої підлоги AHT. Метал проходить процес надшвидкого охолодження у заводських умовах. У металі просто не встигає утворитися структура кристалічна структура. Тонкість аморфної підлоги забезпечується шляхом прогонки металу через барабани з міді, що дуже швидко обертаються. У розрізі цей матеріал нагадує тонку фольгу, вкриту шаром полімерної ізоляції.
Перевагою аморфного сплаву є миттєве нагрівання (як у інфрачервоної плівки). За рахунок плоскої форми нагрівача досягається велика площа теплопередачі, що дозволяє укладати цю підлоги методом сухого монтажу прямо під ламінат. Робоча температура теплої підлоги AHT +35-45°С. Температура плавлення більша за 200°С.
Окрім монтажу під ламінат мати AHT укладаються і під плитку, лінолеум, паркет, ковролін і т.д. З одного боку, монтаж під плитку викликає сумніви, бо мати не мають заземлення, а з іншого боку за 8 років продажів в Україні нарікань від клієнтів із цього приводу не було.
Амфорна тепла підлога AHT для ламінату є чимось середнім між алюмінієвими матами та інфрачервоною плівкою. У рекламних матеріалах цієї продукції часто зустрічаються фрази на кшталт: "Економія електроенергії від 40 до 70% порівняно з кабельними системами". Насправді це маркетингові хитрощі, бо ніякої магії у цій технології немає. ККД у аморфної системи такий самий як і в інфрачервоної або алюмінієвої підлоги, ~98%.
Крім високої вартості великим мінусом є складність монтажу. Лінійка матів обмежена - максимальний розмір мату 4 м2. Мати мають два дроти для підключення (як одножильні кабелі). До того ж сітку на матах AHT не можна розрізати, як це робиться в матах Extherm ETL або алюмінієвих підлогах. Все це настільки ускладнює монтаж, що в середньостатистичну кімнату 20 м2 без попереднього прорахованого проекту змонтувати теплу підлогу не вийде. Потрібно попередньо розрахувати кількість матів, точний їх розмір та розташування.
Продукція AHT має норвезький сертифікат Nemko згідно з яким величина електромагнітних випромінювань теплої підлоги AHT настільки мала, що ці значення нижчі за потенціал ЕМ-випромінювання в землі.
Два неправдиві міфи про аморфну підлогу, які поширюються в інтернеті:
- Не ремонтопридатна. Не правда. Ця підлога піддається ремонту. Для ремонту використовуються спеціальні проколюючі муфти (вартість ~350 грн).
- При перегріві вище 45 градусів аморфний сплав втрачає властивості. Не правда. Щоб аморфний сплав змінив свою структуру, потрібна температура вище 200 градусів, а це де-факто температура плавлення зовнішньої ізоляції теплої підлоги.
Короткий висновок
Аморфна тепла підлога під ламінат має значний ряд переваг. Тепла підлога надійна, пожежобезпечна, витривала і довговічна, абсолютно нешкідлива. Без сумніву, її можна рекомендувати для укладання під ламінат. Однак через високу ціну і велику складність монтажу даний тип обігріву не досить популярний серед покупців. Погодьтеся не зручно, коли немає можливості відразу подивитися вартість теплої підлоги знаючи її площу.
Дуже докладний огляд та серію цікавих випробувань над аморфною теплою підлогою зробив один із виробників паркету, результати огляду можна подивитися тут.
ВИСНОВКИ
Ми розглянули 6 видів теплої підлоги для обігріву ламінату. У кожній технології є свої плюси та мінуси. Не можна сказати, що конкретний один з шести типів теплої підлоги найкраще підходить під ламінат.
Практика використання показала, що максимально доступною за ціною, простою в монтажі та енергоефективною є інфрачервона тепла підлога під ламінат. Мінусом тут є висока чутливість до перегріву, тому наперед потрібно розпланувати розташування меблів у кімнаті.
Оптимальним варіантом у співвідношенні ціна-якість, а також за технічними показниками є алюмінієві мати під ламінат. Але й у них є суттєвий мінус - мала теплова потужність, тобто для таких приміщень, як балкони та тераси, їх може бути недостатньо, тому при виборі потрібно брати до уваги тип приміщення.
Інновацією в галузі електричної підлоги є аморфна тепла підлога під ламінат. Ця технологія поєднала у собі переваги з усіх видів електричної підлоги, проте популярності не набрала через складний монтаж та високу ціну.
Водяна підлога під ламінат має величезний список мінусів у порівнянні з електричною, хоча на практиці часто також застосовується, особливо в будинках, де за проектом передбачені газові або електричні котли.
Покроковий алгоритм вибору теплої підлоги під ламінат
Не хвилюйтесь, без освіти електрика можна розібратися, як вибрати теплу підлогу під ламінат і на які критерії спиратися.
Алгоритм підбору теплої підлоги для ламінату формується з кількох послідовних пунктів.
Визначте наявність теплоізоляції в підлозі
Якісна теплоізоляція товщиною від 5 см знижує витрату електроенергії на 40%, а також дозволяє використати менш потужну теплу підлогу. За відсутності утеплення вибирайте потужність теплої підлоги для ламінату на рівні 180 – 200 Вт/м2. За наявності хорошої теплоізоляції вибирайте потужність 140 – 160 Вт/м2.
Визначте граничний рівень підйому висоти підлоги
Якщо висота підйому обмежена, то водяна підлога або нагрівальні кабелі у стяжку не ваш варіант.
Визначте призначення теплої підлоги
Тепла підлога під ламінатом може використовуватися як комфортний підігрів або єдине джерело опалення в кімнаті. Залежно від призначення визначається потужність теплої підлоги: 140 – 160 Вт/м2 – комфортний підігрів, 180 – 200 Вт/м2 – єдине опалення. Також якщо плануєте використовувати теплу підлогу як опалення, площа заповнення підлоги повинна становити не менше 60%.
Маючи відповіді на описані вище пункти, можна підібрати варіанти теплої підлоги для ламінату. Зрозуміло, що кінцевий варіант буде залежати від розміру вашого бюджету.
Також перед тим, як приступити до підбору теплої підлоги для ламінату визначтеся, чи готові ви працювати з цементними сумішами, тобто чи готові ви укладати теплу підлогу за технологією "мокрого монтажу".
Якщо висота підйому підлоги обмежена (до 10 мм) і варіант "мокрого монтажу" влаштовує, тоді слід застосувати тонкий нагрівальний кабель під цементну заливку або в штробу. Виходячи з наявності теплоізоляції та призначення, вибирається питома потужність теплої підлоги (див. вище), а виходячи з потужності визначається крок укладання нагрівального кабелю. Розрахувати крок та потужність можна на нашому онлайн калькуляторе.
Якщо ви знаходитесь на етапі "чистових робіт" і працювати з цементними сумішами бажання немає, вибирайте теплу підлогу під ламінат сухого монтажу . В якості комфортного підігрів ідеально підходять алюмінієві мати. Для балконів, лоджій, а також холодних приміщень вибирайте інфрачервону теплу підлогу або ультратонкі мати Extherm.
Поради від експертів
- По можливості завжди робіть теплоізоляцію в межах теплої підлоги;
- Якщо технічні умови дозволяють, віддавайте переваги кабельним теплим підлогам під стяжку або в штробу;
- Уникайте ділянок підлоги, де будуть розташовані великі стаціонарні меблі без ніжок або з ніжками висотою менше 5 см;
- Використовуйте сучасні програмовані терморегулятори та резервні датчики.
Який ламінат вибрати для теплої підлоги?
Вибираючи тип опалення, враховуйте характеристики ламінату. У складі деяких моделей є формальдегіди, які під впливом температури вище 26-30°C виділяються в атмосферу. Це негативно позначиться на вашому здоров'ї.
Щоб правильно вибрати ламінат під теплу підлогу зверніть увагу на умовні позначення на упаковці ламінату. У них зазначено, чи дозволено монтувати теплу підлогу та яку саме. Пам'ятайте, що надмірне перегрівання ламінату може його зіпсувати.
Розберемося по пунктах, який ламінат краще укладати на теплу підлогу.
01Маркування: E0-E1
Ламінат повинен мати відповідне маркування, яке дозволяє використовувати його разом з теплою підлогою. На зображенні наведено приклади умовних позначень, які вказують, що матеріал перевірений і рекомендований до укладання з електричною теплою підлогою. Для водяної підлоги використовується маркування під №6 або напис H2O.
- Позначки №1 і №2 на упаковці свідчать про хорошу теплопровідність. Ламінат призначений для теплої підлоги.
- Позначення №3 свідчить про те, що покриття витримує високу температуру.
- Знаки №4 і №5 мають маркування Е0-Е4 та позначають різні класи залежно від вмісту у ламінаті вільних формальдегідів. Для теплої підлоги купуйте ламінат з класом E1-E0. Покриття класу E0 не містить формальдегідів (екологічно чистий ламінат), але такий ламінт набагто дорожчий. На практиці для теплої підлоги частіше купують дошку класу Е1 (мінімальний вміст формальдегідів).
Зносостійкість (твердість): клас 33-34
Цей параметр відповідає за стійкість покриття до стирання. Віддавайте перевагу ламінату класу 33 або 34 - їх укладають у приміщеннях з високою прохідністю. Чим щільніший ламінат - тим краще його теплопровідність.
03Товщина: 8 - 12 мм
Рекомендована товщина дощок 8-9 мм. Якщо покласти тонший ламінат, у процесі нагрівання він може деформуватися. Хочете заощадити та встановити 6-міліметрову дошку? Слідкуйте за температурою нагрівання – вона не повинна перевищувати 25°C.
Підсумовуючи, зазначимо, чим же відрізняється ламінат для теплої підлоги:
- стійкістю до підвищених температур;
- обмеженою товщиною 8-9 міліметрів;
- високим показником теплопровідності;
- низькою емісією формальдегідів.
Порада: для теплої підлоги краще вибирайте ламінат з фаскою.
Описані вище рекомендації відносяться до класичного стандартного ламінату на деревоволокнистій основі. Але у 2024 році покупці часто віддають перевагу кварцвініловому ламінту (інша назва: вініловий або SPC).
Нюанси використання кварцвінілового ламінату в теплих підлогах
Вініловий ламінат виробляється на основі полівінілхлориду у поєднанні з кварцовим піском. Хороший огляд вінілового ламінату представлений на цьому сайті.
☝️ Коротко. Вініловий ламінт твердіший тому має вище теплопровідність і кращі показники зносостійкості. Однак він тонший за звичайний класичний ламінат. Через низьку товщину ~5 мм замки вінілового ламінату не настільки міцні як у звичайного. Щоб при нагріванні теплої підлоги замки SPC-ламінату не розійшлися необхідно, щоб він був покладений на максимально тверду і тонку підкладку.
У разі використання електричної підлоги "сухого монтажу", вимоги до підкладки суперечать рекомендаціям по теплій підлозі, а саме використовувати спінену підкладку завтовшки 4 - 5 мм. Тому при покупці вінілового ламінату та теплої підлоги необхідно ретельно опрацювати зі спеціалістом питання вибору підкладки та монтажу теплої підлоги, бо ж якщо товщина підкладки нижча за рекомендовану, то з'являються нюанси і в монтажі.
У нашій компанії є успішний досвід поєднання кварцвінілового ламінату і плівкової теплої підлоги на підкладці "Тиха ходу" товщиною 4 мм, хоча виробники вінілового ламінату її не рекомендують. Головною умовою є максимально рівна поверхня підлоги.
Найпростішим способом зробити теплу підлогу під вініловий ламінат є використання нагрівальних кабелів з монтажем у штроби або в цементну стяжку ("мокрий монтаж").