Нагрівальна плівка – пожежонебезпечна. Дійсно?

В інтернеті безліч інформації про те, що "нагрівальна плівка - пожежонебезпечна", "плівка - небезпечна" і т.д. на сайтах, які на наш подив самі ж продають цю інфрачервону плівку і мають десятки позитивних відгуків про неї на своїх ресурсах.

Якщо "все настільки погано" - звідки беруться всі ці позитивні відгуки про нагрівальну плівку і навіщо взагалі люди її купують та встановлюють? Давайте розбиратися.


Інфрачервона плівка - це стійкий до температури виріб із поліетилентерефталату. Робоча температура нагрівальної плівки для теплої підлоги становить 25-35°C. Максимальна температура в залежності від моделі може досягати 45-50 °C.

А тепер саме цікаве: температура плавлення найдешевшої інфрачервоної плівки (ІЧ) становить +80°C, якісніша ІЧ-плівка починає деформацію від +120...+150°С. Очевидне питання: як може розплавитися інфрачервона плівка, якщо її максимальна робоча температура (+45°C) в двічі нижча за температуру плавлення (+120°С)? Розбираємось далі.

міфи про безпеку ІЧ-теплої підлоги

Як перегріти або розплавити інфрачервону плівку?

Незважаючи на низьку робочу температуру нагрівальної плівки при не дотриманні правил експлуатації її можна довести до перегріву та плавлення, так само як будь-який інший вид електричної теплої підлоги, будь то алюмінієву або кабельну. Характерною відмінністю перегріву саме ІЧ-плівки є те, що цей процес відбувається набагато швидше.

Вся справа у технології монтажу. При укладання нагрівальної плівки під ламінат, під неї на підлогу стелиться теплоізолююча підкладка. Вона перешкоджає проходженню тепла вниз у підлогу. Все тепло, що виробляється ІЧ-плівкою відразу віддається в ламінат і в приміщення.

Але якщо зверху на ламінат покласти предмети, які погано проводять тепло, наприклад: подушки, матраци, котячі будиночки, пуфики, кресла-мішки, товсті килими, спортивні мати татамі, гімнастичні мати і т.д, то трапиться "запирання тепла" і в цих місцях температура почне підніматися вище за ту, яка встановлена на терморегуляторі, бо тепло генерується іч-плівкою, а виходити йому нема куди.

перегрів нагрівальної плівки

☝️ При цьому також варто розуміти, щоб перегріти ІЧ-плівку до такого стану як на фото, може знадобитися більше ніж 14 днів. Тобто, якщо у вас на підлогу випадково впала подушка та пролежала там день – нічого подібного не станеться.

Кабельна та алюмінієва тепла підлога також схильна до такого типу перегріву. Однак, "час до критичної точки перегріву" у них більше. Нагрівальні кабелі зазвичай розташовані в цементній стяжці і якийсь час при теплозапиранні стяжка відводить тепло від кабелю. У алюмінієвих матах є алюмінієва фольга, яка також ще деякий час розподіляє тепло. Але якщо не усунути "джерело теплозапирання" ці системи так само рано чи пізно вийдуть з ладу.

Нагрівальна плівка не може загорітися під ламінатом в силу того, що там недостатньо кисню для підтримки горіння. Це легко перевірити, якщо підпалити пальником ІЧ-плівку і накрити її ламінатом - вона одразу згасне. Небезпека криється в іншому - у матеріалах до яких доторкається нагрівальна плівка, а саме ламінат та підкладка. Якщо ви заощадили на підкладці або ламінаті, то при сильному нагріванні > 100°С вони просто можуть почати тліти і диміти.

Тому не варто економити на підкладці та ламінаті при облаштуванні інфрачервоної теплої підлоги, а ще краще - не допускати теплозапирання. Слідкуйте за тим, щоб у місцях розміщення теплої підлоги при її роботі не було предметів, які запирають тепловідведення. Приклади перегріву нагрівальної плівки з реального життя будуть описані нижче.


Приклади перегріву нагрівальної плівки із реального життя

Незважаючи на теорію описану вище на практиці такі ситуації трапляються вкрай рідко. Інфрачервона плівка продається у всіх будівельних гіпермаркетах України та на десятках відомих маркеплейсів, має сертифікати якості CE, RoHS, IEC9001 тощо. Щомісяця користувачами встановлюються сотні метрів плівкової теплої підлоги - а ситуації перегріву або плавлення поодинокі (можете переконатися самі пошукавши в інтернеті подібні випадки).


Приклад №1

Це один з двох випадків, який за 7 років стався в нашій компанії. Клієнту на балконі було встановлено плівкову теплу підлогу. Через майже рік людина звернулася до нас зі скаргою, що ділянка підлоги перестала гріти в одному місці, в інших місцях тепла підлога гріла нормально, а також на ламінаті з'явилися темні сліди.

☝️ Причина: виявилося, у квартирі йшов ремонт і клієнт склав мішки з цементом і плитковим клеєм на балконі прямо на теплу підлогу. В такому режимі тепла підлога пропрацювала весь опалювальний сезон. Весною коли потепліло, мішки були прибрані та помічена дана проблема.

перегрів нагрівальної плівки - мішки з цементом
плавлення інфрачервоної плівки

Що характерно через те, що ламінат був підібраний правильно, а також використовувалася якісна підкладка, при настільки сильному перегріві - диму на балконі помічено не було, тобто матеріали не почали тліти, не кажучи вже про пожежу, хоча ІЧ-плівка розплавилася повністю, а значить температура сягала вище 120°С.

Пошкоджена ділянка була вирізана, а на її місце вставлена нова. Також не забули провести профілактичну бесіду із покупцем


Приклад №2

Другий випадок, з яким ми зіткнулися наприкінці 2023 року. Клієнт самостійно замовив на нашому сайті нагрівальну плівку та вирішив утеплити підвіконня у дитячій кімнаті, не читавши інструкцію та не отримавши консультацію у фахівця. Підсумок на фото.

☝️ Причина: нагрівальну плівку накрили диванними подушками (див. фото). На додаток, ДВП було закріплене не в притул до нагрівальної плівки, а з повітряним зазором (людина підклала кілька дошечок прямо на іч-плівку). Повітря саме по собі також является теплоизолятором, в результаті нагрівальна плівка опинилась під трьома шарами теплоізоляції (повітря, ДВП, матраци).

підвіконня з підігрівом
розплавлена нагрівальна плівка на підвіконні

У такому анормальному режимі зібрана конструкція пропрацювала менше 24 годин з урахуванням того, що регулятор був виставлений на максимум, а датчик був розташований біля самої стіни, де матраців не було, таким чином, він фізично не зміг визначити перегрів, щоб відключити плівку. Але навіть якби температурний датчик був розташований прямо під матрацами, подібна ситуація також відбулася б, але через більш тривалий час.

Незважаючи на такий важкий випадок, а також прямий контакт ІЧ-плівки з ДВП, відкритого горіння також не сталося, однак почалося тління ДВП, власне через запах проблему і ідентифікували. Це ще раз доводить, що загоряння нагрівальної плівки - неможливе в закритих умовах.


Приклад №3

Нестандартна ситуація виникла в одного із клієнтів. Як видно з фото, ІЧ-плівка не розплавилася, хоча в такому режимі тепла підлога працювала більше 2 місяців.

☝️ Причина: диван був встановлений на теплу підлогу згідно з рекомендаціями (висота ніжок 5 сантиметрів, див. фото), проте в ньому прогнулося дно з ДВП, коли всередину склали ковдри та подушки. У результаті ДВП точково (по центру дивана) прогнулося і впритул лягло на лінолеум, а ковдра та подушки складені в диван стали гарними об'єктами для теплозапирання.

Проблему виявили випадково, коли дістали з дивана подушки – а вони гарячі.

перегрів нагрівальної плівки під диваном
плавлення інфрачервоної плівки під диваном

Тут нагрівальна плівка повністю вціліла і продовжила працювати завдяки двом факторам: по-перше, у клієнта на регуляторі була виставлена не висока температура (~24°C) тобто мали місце більш тривалі цикли відключення теплої підлоги, а по-друге була використана високоякісна плівка Heat Plus SPN-305 (Milk).

Нагрівальна плівка не плавиться миттєво. На перших етапах перегріву поліетилен начебто починає "стискатися в гармошку" (див. фото №2).


Приклад №4

Випадок із інтернету. Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=l6DKM1rdtus. Крісло мішок - "вбивця" теплої підлоги. Такі ситуації часто зустрічаються як з плівковою, так і кабельною теплою підлогами.

☝️ Причина, банальна: теплозапирання кріслом-мішком. У такій ситуації не витримують ні плівкові ні кабельні теплі підлоги. Іноді замість крісла мішка люди кладуть на теплу підлогу подушки-мішки для тварин (фактично те саме, що й крісло-мішок тільки меншого розміру). Коли працює обігрів, класти крісла-мішки на теплу підлогу (плівкову і кабельну) категорично заборонено, без жодних винятків.

перегрів теплої підлоги кріслом мішком
перегрів нагрівальної плівки кріслом мішком

Приклад №5

Не можна не згадати випадки, не пов'язаний із теплозапиранням, а саме неправильне підключення ІЧ-плівки.

☝️ Причини: таке відбувається при поганому контакті кліпси з мідною шиною. Це може статися при неправильній установці кліпси, при поганому її затисканні або при роздавлюванні кліпси ламінатом у разі поганого заглиблення її в підлогу (грубо кажучи, всі випадки порушення інструкцій з монтажу).

У такому разі на ламінаті з'являється темна точка і пляма поширюється вздовж мідної шини. Якщо ви помітили подібне, потрібно відразу знеструмити теплу підлогу.

перегріву ламінату через неправильне підключення іч-плівки
неправильне підключення іч-плівки

Знайти десь інформацію про те, що перегрів інфрачервоної плівки призвів до пожежі - нам не вдалося, бо фізично це навіть складно зробити. Теоретично, щоб це сталося, необхідно постелити якийсь покритий лаком ламінат, а також використати дешеву газоспінену підкладку та ІЧ-плівку, при цьому покласти на теплу підлогу крісло-мішок і викрутити регулятор на максимум і то, як показує практика, не факт, що це все загориться. Тому це не більше ніж міф і маркетинговий хід для того, щоб залякати і продати клієнту дорожчий вид теплої підлоги, наприклад алюмінієвий або кабельний, який в подібній ситуації також вийде з ладу.


01
Тривале теплозапирання при підвищенній температурі (90% всіх випадків). Правила експлуатації всієї електропідлоги без винятку говорять про те, що на ділянки з теплою підлогою заборонено ставити предмети, які погано проводять тепло. Погіршити ситуацію може висока температура виставлена на терморегулятор (35 - 40 градусів). Найчастіші причини, це встановлення на теплу підлогу крісел-мішків, подушок для тварин, диванів та меблів без ніжок, товстих килимів.
02
Порушення технології монтажу. Менш поширена, але присутня проблема. Через відсутність інструкцій з монтажу в більшості магазинів, а також через небажання її читати іноді допускаються помилки в підключенні ІЧ-плівки (не правильне встановлення кліпс, див. приклад №5).
03
Низькоякісна ІЧ-плівка та підкладка в конструкції теплої підлоги. Останнім часом проблема почастішала через великий наплив на ринок України низькоякісної продукції та недобросовісних продавців. Не вся ІЧ-плівка однакова за якістю та експлуатаційними характеристиками. Як вибрати дійсно якісну ІЧ-плівку читайте у цій статті.
04
Неправильний вибір потужності ІЧ-плівки. Рідко, але трапляються випадки використання ІЧ-плівки підвищеної температури нагріву в конструкції теплої підлоги (за логікою "а щоб краще гріло або через некомпетентних продавців"). Робити цього звичайно не можна і рано чи пізно це призводить до перегріву з усіма випливаючими наслідками.
05
Терморегулятор із вбудованим датчиком. Більшість сучасних терморегуляторів мають два температурні датчики: виносний (підлога) і вбудований (повітря). Часто із заводу регулятори виставлені на вбудований датчик температури повітря. У такому режимі підлога розігрівається до максимуму і при найменшому теплозапиранні перегрів ІЧ-плівки гарантований. Тому завжди перевіряйте на якому датчиком працює регулятор.
Підіб'ємо підсумок
Перегрів інфрачервоної плівки можливий по будь-якій з описаних вище причин. Поєднання декількох вищеописаних факторів між собою, підвищують ймовірність перегріву нагрівальної плівки і саме такі випадки найчастіше трапляються на практиці:
неякісна ІЧ-плівка, підкладка, ламінат + порушена технологія монтажу + теплозапирання = 100% перегрів і можливе тління.

Грубо кажучи, накривати теплу підлогу предметами, що блокують тепловідведення - це теж саме що накривати ковдрою електричний конвектор або інфрачервоний обігрівач.

Однак в обігрівачах часто біля кнопки включення є відповідний знак (do not cover), а в теплій підлозі це написано в інструкції в яку рідко хто вчитується, тим більше до покупки на етапі проєктування розміщення меблів.

знак не накривати теплу підлогу

Які предмети теплозапирання безпечні для нагрівальної плівки?

У будь-якій компетентній компанії Вам скажуть про те, що нагрівальна плівка чутлива до теплозапирання. І тут у покупців виникає відразу ряд логічних питань, відповіді на які ми дамо нижче:

Чи можна ставити ніжки столів та стільчиків на теплу підлогу?

Так можна. Площа замикання (до 5х5 см) не є небезпечною для теплої підлоги і тепло з-під такої ділянки частково розходитися на всі боки не спричиняючи перегріву;


Чи можна ставити меблі на ніжках на теплу підлогу?

Так, можна за умови, що висота ніжок не менше 3 сантиметрів, щоб забезпечити вільну циркуляцію повітря.


Чи можна укладати саморегульовану інфрачервону плівку під меблі?

Категорично ні. Не вірте інформації з Інтернету, що таку плівку можна укладати під меблі. Зробивши це, перегрів наступить точно так, як і в стандартній плівці просто з невеликою відстрочкою по часу, бо самрег плівка знижує свою потужність максимум на 15-20%, а не повністю відключається.


Чи можна стелити прикроватні килимки на плівкову підлогу?

Так можна. Вибирайте килимки з самим низьким ворсом. Бажано, щоб килим не був синтетичним. Який би килим не був під ним температура буде вищою ніж у зоні де його немає. Різниця може досягати до 10 – 20 градусів, це не дуже добре, але до перегріву іч-плівки навряд чи призведе (перевірено).


Чи безпечно, якщо на плівкову підлогу випадково впала подушка, ковдра чи м'яка іграшка?

Якщо на теплу підлогу випадково впала м'яка іграшка або подушка і пролежала там день, то до перегріву або плавлення нагрівальної плівки це не приведе, але в майбутньому, звичайно, варто цей предмет підняти.


Чи є тепла підлога, яка не боїться теплозапирання?

Є, - це водяна тепла підлога. У водяній теплій підлозі вода постійно циркулює по контуру, тому теплозапирання там не є небезпечним. Але водяна підлога має багато недоліків у порівнянні з плівковою, а також широкий ряд обмежень щодо застосування.


Висновок: пожежна небезпека плівкової теплої підлоги дорівнює 0% за умови використання якісної нагрівальної плівки, підкладки та ламінату, що встановлені та використовуються згідно з інструкціями.

умови абсолютної пожежної безпеки плівкової підлоги