Обігрів теплиці інфрачервоною плівкою - що потрібно знати

теплиця з інфрачервоним обігрівом

Перед тим як купити інфрачервону плівку для теплиці рекомендуємо Вам приділити кілька хвилин і розібратися в тонкощах її використання.

Чому інфрачервона плівка в теплиці вважається ідеальним рішенням для обігріву ? Крім низької ціни , важливою є властивість нагрівальної плівки працювати в тривалих безперервних режимах. Нагрівальна плівка при належному теплоовідводі може безпроблемно працювати на протязі від одного дня до декількох місяців.

Безпечні довготривалі режими роботи нагрівальної плівки роблять її ідеальним рішенням для обігріву як теплиць , так і грунту , а також безпосередньо самих рослин.

Яку інфрачервону плівку для теплиці краще вибрати?

Сьогодні на ринку України представлена не мала кількість виробників ІЧ-плівок. Крім великої кількості брендів присутня чимала кількість моделей.

Основний параметр на який слід звертати увагу при виборі плівкової підлоги в теплицю - потужність інфрачервоної плівки.
Існують наступні номінали потужності інфрачервоної плівки для обігріву теплиць

Модель інфрачервоної плівки Номінал потужності ІЧ-плівки, Вт/м2 Максимальна температура нагріву, °C Ціна за м2
Heat Plus SPN-306-072 120 25 - 30 260 грн
Heat Plus SPN-305-075 150 30 - 35 310 грн
Heat Plus SPN-305-110 220 40 - 45 280 грн
Heat Plus SPN-305-225 450 55 - 65 364 грн
Heat Plus SPN-306-300 500 60 - 70 364 грн
Heat Plus APN-403-303 910 90 - 110 1700 грн

З таблиці випливає, що ІЧ-плівка навіть одного виробника має 6 модифікацій по потужності . Логічне запитання, яку з цих моделей доцільніше вибрати для обігріву теплиці ?

Відповідь на це питання залежить від обраного вами способу інфрачервоного опалення теплиці .

Спосіби інфрачервоного обігріву теплиці

У загальному випадку існує 3 способи застосування інфрачервоної плівки в полікарбонатних теплицях.

Спосіб №1. Прогрів повітря і створення мікроклімату по всьому об'єму теплиці

теплиця з підігрівом
Це найбільш енерговитратний метод, тому як ступінь утеплення теплиць далеко не висока. У більшості випадків теплиці мають чималі тепловтрати і щоб обігріти весь об'єм повітря і далі підтримувати в ньому задану температура, необхідно не мало електричної енергії, особливо коли вирощування рослин відбувається в зимовий період.
Інфрачервоний обігрів всього об'єму повітря в теплиці використовується тільки при її невеликих розмірах. Для такого способу опалення теплиці необхідно купувати інфрачервону плівку максимальної потужності тобто 450-910 Вт / м 2 . На великих площах такий спосіб неефективний і на практиці вдаються до способів описаних нижче.

Спосіб №2. Прогрів інфрачервоної плівкою кореневої системи рослин

обігрів грунту в теплиці

Це один з найпоширеніших способів використання нагрівальної плівки в теплицях . Завдяки тому, що прогрівається не весь об'єм повітря в теплиці, а тільки коренева система рослин, витрата електрики скорочується більше ніж в 5 разів.

Прогрів кореневої системи може здійснюється двома способами:

 • 2.1 Розміщення інфрачервоної плівки під шаром грунту в який висаджуються рослини


  При включенні нагрівальної плівки вона прогріває нижні шари грунту і кореневу систему.

  Щоб не пошкодити нагрівальну плівку при обробці грунту і його поливі, перед тим як засипати землею її додатково накривають армуючою склосіткою і поліетиленовою плівкою, при цьому не забудьте утеплити основу під нею.

  У таких системах обов'язково необхідно використовувати терморегулятор, а на клумбах більше 5 метрів - краще застосувати два і більше регулятора.

  При такому способі обігріву часто вибирається опалювальна плівка для теплиць потужність. 220 - 450 Вт / м2. Якщо висота шару грунту більше 25 см вибирайте плівку 450 Вт, якщо ж висота шару грунту до 25 см - підійде опалювальна плівка 220 Вт.

  інфрачервона плівка для теплиці з полікарбонату
 • 2.2 Розміщення інфрачервоної плівки під лотками з розсадою


  Також дуже поширений спосіб використання інфрачервоної плівки в теплицях . Як і попередній, цей спосіб набагато менш енергозатратний в порівнянні з повним опаленням теплиці. Крім того, маючи в своєму розпорядженні лотки з розсадою безпосередньо на інфрачервоній плівці, немає необхідності використовувати моделі ІЧ-плівки дуже великої потужності.

  При безпосередньому розміщенні лотків з розсадою на опалювальній плівці , вибирайте її потужність в межах 120-150 Вт/м2

  інфрачервоний обігрів теплиць

  Зауважте, при такому способі обігріву грунту в теплиці , одним з методів регулювання необхідної температури є підняття лотка з розсадою на N-ну відстань від нагрівального елементу (1-5 см), тим самим можна підібрати необхідну температуру підігріву на різних стадіях розвитку рослини.

Спосіб №3. Вертикальний (настінний) і стельовий обігрів

Крім інфрачервоного обігріву повітря в теплиці і підігріву грунту, також часто використовують підігрів безпосередньо самих рослин . Найчастіше до такого способу обігріву вдаються для того, щоб плоди дозрівали швидше (наприклад, високорослі сорти огірків, помідорів і т.д).

Тут є два способи, стельовий інфрачервоний обігрів і вертикальний (настінний).

Стельовий інфрачервоний обігрів рослин в теплиці можна здійснити не тільки за допомогою опалювальної плівки, а й за допомогою інших інфрачервоних обігрівачів. Недоліком такого методу є не рівномірний розподіл тепла по всій висоті рослин (верх перегрівається, в той час як середня і нижня частина рослини не отримує достатньої кількості тепла, в силу того, що тепле повітря піднімається догори).

Вертикальне розміщення опалювальної плівки між рядами вирішує питання рівномірного обігріву високих рослин.
Для такого способу обігріву купуйте ІЧ-плівку потужністю 450 - 500 Вт/м2.
Ціна такої нагрівальної плівки для теплиці - 360 грн/м2.

інфрачервоний обігрів теплиць для високих рослин

Монтаж інфрачервоної плівки в теплиці - не очевидні труднощі

Утеплення теплиць інфрачервоної плівкою процес дуже простий і пов'язано це в першу чергу з простотою монтажу і експлуатації самої опалювальної плівки.

Розстелити, закріпити і підключити нагрівальну плівку труднощів не складе навіть у людей без особливих навичок. Детальніше про те, як підключити інфрачервону плівку читайте в статті.

Закріпити плівку на вертикально на стіні можна за допомогою степлера, саморізів або цвяхів через молочні (прозорі) ділянки плівки, що не гріються. Більш докладно як це робиться читайте тут

Однак основні труднощі виникають при підключенні декількох довгих смуг нагрівальної плівки потужністю 450 - 500 Вт/м2 до терморегулятора.

Справа в тому, що при такій потужності на один побутовий регулятор температури можна підключити не більш 6м2 опалювальної плівки (~ 3 кВт). Також потрібно врахувати обмеження максимальної довжини однієї смуги (при потужності 450 Вт/м 2 і ширині 50 см - максимальна довжина смуги = 6 м.п.).

Якщо з тим, щоб розрізати довгі смуги опалювальної плівки на більш короткі і підключити їх паралельно - проблем немає, то з тим як підключити близько 10 кВт (~ 40 м.п. SPN-305-225) потужності на один терморегулятор можуть виникнути труднощі.

Вирішити це завдання можна двома способами:

 • або застосовувати кілька терморегуляторів (2 шт і більше)
 • або виконувати підключення через проміжний електромагнітний контактор. як це робиться, читайте тут .

Способи монтажу інфрачервоної плівки в теплиці для утеплення грунту

Спосіб 1


 1. Засипається гравій або відсипка;
 2. Укладається від 5 до 10 см утеплювача (пенополістрірол)
 3. Заливка цементної стяжки товщиною 3 см
 4. Укладається тепловідбивна підкладка для ІЧ-плівки
 5. Укладається інфрачервона плівка і температурні датчики
 6. Накривається поліетиленовою плівкою
 7. Накривається цокольною склосіткою SSA-1111
 8. Кріпиться дюбелями через склосітку, інфрачервону плівку і підкладку до цементного основи
 9. Заливка цементної стяжки товщиною 3-5 см
 10. Наноситься кілька шарів мастичної гідроізоляції
 11. Засипка грунту і висаджування рослин

Спосіб 2 (спрощенний)


Можна використовувати більш простий спосіб монтажу інфрачервоної плівки в теплиці, за умови що висота грунту не перевищує 25 см.
Тут можна пропустити пункти 3, 8, 9 і 10 .
Гідроізоляційним шаром буде служити поліетиленова плівка. Такий спосіб монтажу менш надійний і ефективний, проте на практиці використовується досить часто.

 • Інфрачервона плівка в теплиці
 • інфрачервона плівка для теплиць
 • інфрачервона плівка для обігріву теплиць
 • інфрачервоний обігрів грунту
 • утеплення теплиць інфрачервоної плівкою
 • інфрачервона тепла підлога для теплиць


Опалення для теплиць - відповіді на часті питання

Чим можна обігріти грунт в теплицях?

Ефективно обігрівати грунт в теплиці можна за допомогою спеціальних нагрівальних кабелів або з допомогою інфрачервоної плівки . Останній спосіб більш економічний і ефективний.

Яка інфрачервона плівка підходить для обігріву теплиць?

Залежно від способо обігріву теплиці, потрібно підбирати відповідну потужність інфрачервоної плівки. Для обігріву грунту заввишки до 25 см вибирайте ІЧ-плівку потужністю 220 Вт/м 2, а при висоті грунту більше 25 см - плівку потужністю 450 Вт/м 2 .

Яке споживання електроенергії при обігріві теплиці?

Споживання електроенергії інфрачервоної плівкою в теплиці при обігріві грунту в середньому складає 20 Ватт*год в міжсезоння і 50 Ватт*годину в зимовий період.