Останнім часом побільшала кількість скарг на те, що реле напруги "погано працює" з генераторами, ДБЖ, інверторами і деякими зарядними станціями. Під терміном "погано працює" мається на увазі хибні спрацьовування реле та відображення завищеного рівня напруги на екрані пристрою реле (наприклад, на екрані показується 260 Вольт, хоча по факту напруга = 230 В).
Насправді, проблема полягає не в реле, а в формі вихідної напруги з генератора, інвертора або зарядної станції (так звана форма синусоїди).
Тому перед тим, як давати рекомендації відносно вибору реле напруги для генератора чи інвертора, коротко розглянемо, які форми синусоїди бувають в генераторах, інверторах, ДБЖ і зарядних станціях.
Форми синусоїди напруги
Визначити форму вихідної напруги в домашніх умовах досить складно, тому що для цього знадобиться осцилограф, якого в 99% людей дома не має. Тому при оцінці форми напруги вашого генератора чи інвертора доведеться покладатися лише на технічну документацію від виробника.
Модифікована синусоїда Такий тип вихідного сигналу мають деякі моделі інверторів, а також звичайні бензинові та дизельні генератори. Насправді, форма напруги звичайних генераторів дещо інша від тої що на малюнку, але суть в тому, що вона не "ідеальна".
Не синусоїда (меандр, трикутник і т.д) Такий тип вихідної напруги мають більшість комп’ютерних джерел безперебійного живлення (ДБЖ).
Чиста синусоїда Таку форму має напруга в наших розетках, в інверторних бензинових генераторах, а також в сучасних зарядних станціях.
Зверніть увагу. Всі реле напруги по замовчуванню розраховані на роботу з електричною міською мережею в якій чиста форма синусоїди. Якщо генератор, інвертор чи ДБЖ на виході має "не чисту синусоїду" або взагалі "не синусоїду" то реле напруги може давати збої, а деякі моделі взагалі не будуть запускатися.
Найпопулярнішим брендом реле напруги в Україні являється ТМZubr. На прикладі модельного ряду реле даної компанії, розглянемо, які реле напруги можуть працювати з генераторами, а які ні.
Реле напруги та інвертори (ДБЖ)
Після джерел з модифікованою синусоїдою або не синусоїдою (меандр, трикутник і т.д.) дозволяється використовувати реле напруги тільки з імпульсним блоком живлення. В асортименті реле напруги ZUBR — це серії D2, CV2, MF2, SR1, D6, MF
- D2
- CV2
- MF2
- D6
- SR1
- MF
Зверніть увагу! Модифікована синусоїда може впливати на вимірювання напруги реле ZUBR з невеликою похибкою.
Після джерел з модифікованою синусоїдою або не синусоїдою (меандр, трикутник і т.д.) забороняється використовувати реле напруги ZUBR з конденсаторним блоком живлення (серії R1, D16-63, D25t-63t, V1). Тривала робота понад 5 хвилин від таких джерел може пошкодити реле напруги і призвести до не гарантійного ремонту.
- D
- Dt
- R1
Ці моделі реле в таких пристроях взагалі не вмикаються, а просто "клацають".
Після джерел з чистою синусоїдою дозволяється підключати реле напруги з конденсаторним або імпульсним блоком живлення, тобто будь-яке реле з асортименту напруги ZUBR. Чиста синусоїда присутня в тому числі і в електричній мережі. Обмежень в використанні реле напруги в джерелах живлення з чистою синусоїдою немає.
- D
- Dt
- R1
- D2
- CV2
- MF2
- D6
- SR1
- MF
Реле напруги та генератор
Часто виникає питання, чи можна встановлювати реле напруги після генератора. Відповідь криється в попередньому пункті, а саме у формі синусоїди на виході генератора.
Якщо у вас звичайний бензиновий генератор (1 - 7 кВт) без інверторного блоку, то скоріше за все при роботі під навантаженням він матиме "не чисту синусоїду".
Відповідно, якщо реле напруги встановити після такого генератора, то можливі хибні покази напруги. Однак на практиці, все ж таки встановлюють реле напруги разом з генераторами. Для цього підходять моделі Zubr CV2, D2, MF2. Крім наявності імпульсного блоку живлення, який адаптований до роботи з модифікованою синусоїдою, ці реле мають програмний режим "PRO", котрий призначений для роботи реле в мережах з низькою якістю напруги. Даний режим є надзвичайно корисним, при використанні реле сумісно з бензиновими чи дизельними генераторами.
Крім того, у всіх моделях реле напруги ЗУБР присутнє налаштування затримки часу на включення, що дуже корисно при використанні генераторів. Завдяки затримці, можна завести генератор і дати час йому прогрітися, перед тим як до нього буде підключене навантаження. Якщо разом з реле напруги встановити двохпозиційний автоматичний вимикач (АВР), то процес заведення генератора та перемикання будинку з мережі на генератор можна повністю автоматизувати і не бігати щоразу в електричний щиток для ручного перемикання.